Trening Okluzyjny BFR
przy użyciu urządzenia
MAD-UP PRO
Jedną z nowoczesnych metod rehabilitacji jest trening okluzyjny, który inaczej można nazwać treningiem z ograniczeniem przepływu krwi (ang. blood flow restriction training). Korzenie tego rodzaju podejścia do ćwiczeń wychodzą ze sportów siłowych i kulturystyki, w których bardzo istotną częścią budowania formy na zawody jest hipertrofia mięśni.
Trening okluzyjny przynosi podobne efekty w przyroście masy i siły mięśniowej, co trening z dużym obciążeniem. Przewagą treningu okluzyjnego jest fakt, że praca odbywa się z dużo mniejszymi ciężarami i objętością treningową, co przyczynia się do ochrony stawów, ścięgien i znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji. Doświadczenie sportowców przerosło ich oczekiwania, dlatego ten rodzaj treningu zaczął być intensywnie badany przez środowiska naukowe.
Czym Jest Trening Okluzyjny?
Trening okluzyjny, inaczej BFR to rewolucyjny system treningu siłowego, który udoskonali Twoje wyniki sportowe. Podstawowym celem tej techniki jest ograniczenie przepływu krwi. Sprawia to, że organizm wydziela ok. 170% więcej hormonu wzrostu, niż podczas ciężkiego treningu siłowego. Dzięki temu bez obciążenia stawów można nie tylko zbudować masę mięśniową, ale również wzmocnić osłabione kontuzją lub urazem mięśnie. Trening okluzyjny stanowi doskonałe uzupełnienie tradycyjnego treningu. Główną zaletą tej metody jest praktycznie całkowite zminimalizowanie wystąpienia tzw. zakwasów i bardzo szybka regeneracja po wysiłku fizycznym.
Na Czym Polega Trening Okluzyjny?
W praktyce trening okluzyjny polega na umieszczeniu specjalnych opasek uciskowych jak najwyżej na kończynie, którą trenujemy. W przypadku ramion – będzie to okolica dolnego brzegu mięśnia naramiennego, w przypadku nóg – okolice pachwiny. Po zaciśnięciu opaski przystępuje się do wykonywania ćwiczeń mających na celu rozwój masy mięśniowej danej partii.
BARDZO WAŻNE JEST SPERSONALIZOWANE CIŚNIENIE
Mad-Up Pro monitoruje i analizuje parametry fizjologiczne w czasie rzeczywistym. Algorytm oparty na tętnie i ciśnieniu atmosferycznym. Podczas ćwiczenia technologia dostosowuje ciśnienie robocze do każdego ruchu dzięki opatentowanemu układowi mechanicznemu i elektronicznemu. Ta metoda kontroli gwarantuje bezpieczną pracę i optymalizację od początku do końca sesji.
Urządzenie Mad-Up wykorzystuje 6 protokołów opartych na badaniach klinicznych. Trening okluzyjny sprawdza się na trzech płaszczyznach:
Rehabilitacja
- zwiększa obecność hormonu wzrostu, wpływającego na przyrost masy mięśniowej,
- minimalizuje atrofię i utratę siły,
- przyspiesza prawidłowy zrost kości,
- minimalizuje uczucie bólu,
- przyspiesza proces rekonwalescencji, dzięki czemu pacjent może szybciej powrócić do pełnej sprawności fizycznej oraz do aktywności sprzed wystąpienia kontuzji.
Powrót do formy
- zwiększa przyrost mięśni,
- zwiększa siłę mięśni,
- zwiększa wytrzymałość,
- poprawia aktywację mięśni,
- zwiększa VO2 max.
Wydajność
- aktywuje układ nerwowy,
- zapobiega urazom,
- zmniejsza obciążenia treningowe nawet o 90%,
- eliminuje bolesność mięśni, która następuje po wzmożonej aktywności fizycznej,
- powoduje wzrost poziomu ukrwienia w układzie mięśniowym,
- zwiększa syntezę białek.
Czym Jest Urządzenie Medyczne MAD-UP PRO?
MAD-UP to niezwykle innowacyjne urządzenie, które zostało stworzone w oparciu o najnowszą technologię monitorującą i kontrolującą cyrkulację krwi w organizmie. To jedyny sprzęt na Świecie pozwalający w znacznym stopniu spersonalizować trening ograniczając przepływ krwi. Urządzenie Mad-Up Pro gwarantuje bezpieczną pracę z pacjentem i umożliwia w 100% monitorowanie przebiegu całego treningu. Ten nowoczesny koncept opracowany przez profesjonalistów sportu i medycyny jest wielką rewolucją w świecie rehabilitacji, ponieważ pozwala zwiększyć siłę i przyrost mięśni poprzez trening z użyciem lekkiego obciążenia lub bez obciążenia.
Co Wykazały Badania Naukowe?
Wiele badań wykazało, że trening okluzyjny działa porównywalnie do treningu HIIT (High Intensity Interval Training) i przyczynia się do szybkich przyrostów masy i siły mięśniowej, przez znaczne wyrzuty hormonów i innych czynników krwi w trakcie treningu tj. IGF-1, miostatyna, hormon wzrostu, białko mTORC1. Efektywność treningu okluzyjnego potwierdza się w praktyce, dlatego stał się on modną częścią treningu siłowego – w ostatnim czasie także rehabilitacji.
Trening Okluzyjny - Zalety i Przeciwwskazania
Zalety treningu okluzyjnego:
- daje maksymalną korzyść z treningu już w 10-15 min,
- jego regularne użycie przyczynia się do wydzielania hormonu wzrostu (HGH), który jest odpowiedzialny za zwiększenie masy mięśniowej i mocniejsze kości,
- ma wpływ na wzrost produkcji tlenku azotu, który odpowiedzialny jest za pracę oraz zwiększenie elastyczności systemu naczyń krwionośnych,
- poprawia samopoczucie, powoduje wzrost energii i zwiększa wydajność.
Przeciwwskazania do wykonywania treningu BFR:
Głównym przeciwwskazaniem do treningu okluzyjnego są wszelkie schorzenia układu krwionośnego m.in:
- miażdżyca,
- zakrzepica,
- żylaki.
Źródło: https://www.acusmed.pl/sklep/rehabilitacja-sportowa/mad-up-pro/